Всихання та хвороби лісу

01.09.2018 Пулин АПК

Однією з основних причин проведення санітарно-оздоровчих заходів є масове всихання насаджень під впливом зміни комплексу еколого-кліматичних факторів та дії вершинного короїда що за останні роки набуває значних масштабів та має тенденцію до збільшення. Наприклад у 2015  році виявлено та ліквідовано заходами боротьби всихання таких насаджень на площі 410,5 га, в 2016 році на площі 496,3 га., за перше півріччя 2017 року на площі 154,2 га.   

Коренева губка - одна з найпоширеніших хвороб лісу, яка вражає хвойні середньовікові насадження, що створені на землях, які вийшли з під сільськогосподарського користування. Таких насаджень, що знаходяться під постійним наглядом, де регулярно проводяться санітарно- оздоровчі заходи, на території лісгоспу 2547,5 га.

Вершинний короїд  (жук завдовжки 2,5 – 3,7 мм. Жуки пробуджуються в першій декаді квітня і поновлюють додаткове живлення в ходах. Літ  починається наприкінц іквітня за температури повітря 15 – 19 °С, масовий — на початку травня за температури 20 °С. Через 2 – 3 доби самка вигризає в деревах рідко розміщені камери і відкладає яйця, запечатуючи їх зверху пробочкою. Плодючість — 16 – 120 яєць. Розвиток триває від 8 до 14 діб. Відроджені личинки прокладають ходи завдовжки 2 – 5 см і залежно від температури завершують розвиток за 16 – 60 діб. Заляльковуються наприкінці травня. Розвиток лялечки завершується за 7 – 16 діб. Новоутворені жуки впродовж 12 – 20 діб додатково живляться у місцях розвитку. При масовому заселенні засихаючих дерев, якщо кора втрачає свіжість, жуки переходять для живлення на інші дерева. За наявності 8 – 10 жуків вони вигризають у корі цілі ділянки.

Літ жуків другого покоління відбувається в липні. Повторюється процес утворення камер, відкладання яєць, відродження та живлення личинок, їх заляльковування і утворення жуків, які залишаються під корою до весни. За рік розвивається дві генерації.

Чорний сосновий вусач (Зимують личинки всередині стовбурів у колисочках. Навесні заляльковуються. Лялечка розвивається впродовж 15-25 діб. Новоутворені жуки прогризають льотний отвір діаметром 5-7 мм і виходять назовні. Літ жуків починається в середині червня і триває до вересня. Жуки додатково живляться тонкою корою гілочок і пагонів, що часто призводить до їх засихання. Самки відкладають по 1-2 яйця у вигризені насічки на корі ослаблених дерев. Плодючість – 30 яєць. Через 7-14 діб відроджуються личинки і переходять у кору. Упродовж місяця вони живляться лубом, потім заболонню і деревиною. До осені проточений хід закінчується лялечковою колисочкою поблизу поверхні деревини, в якій личинки залишаються до весни наступного року. За рік розвивається одна генерація. Деяка частина личинок у стані діапаузи залишається до двох-трьох років.